Wspólnota powstała w 1986 roku, kiedy to ks. Jarosław Kaźmierczak został wikariuszem w Parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.
1. Ks. Jarosław Kaźmierczak
Nasz Ksiadz pochodzi z Więcborka. Urodził sie w 1961 roku. W 1986 roku ukonczył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Przez osiem kolejnych lat służył w chojnickiej parafi pod wezwaniem Ścięcia Świetego Jana Chrzciciela. Od 1994 roku jest proboszczem w parafii Św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi i dziekanem dekanatu rytelskiego. Prywatnie, opócz filatelistyki, pasjonuje sie m.in. hodowlą papug i bażantów. Ładnie spiewa, choć twierdzi, ze mu słoń na ucho nadepnął.
2. Prapoczątki Wspólnoty wg Elki F-N
Był dzień, w którym zaprosiliśmy z grupą młodzieży księdza Jarka do nas na kawę i ciasto. Ksiądz miał przygotować wykład o encyklikach, trochę o polityce, o papieżu i tym podobne. Ks. Jarek kiedy przyszedł zobaczył już ciasto na stole i stwierdził: no to się najpierw pomodlimy. Wstaliśmy, a ksiądz zaczął się modlić charyzmatycznie. Modlitwa spontaniczna. Wszystko mówił swoimi słowami, a my staliśmy jak wryci. Kiedy skończył, uśmiechnął się i zobaczył nasze miny. Bo wtedy dosłownie przeżyliśmy szok …
3. cd. Elki - no i tak to się zaczęło
No i tak to się zaczęło. Ksiądz zachęcił nas, abyśmy rozpoczęli drogę we wspólnocie odnowy. Spotykaliśmy się zawsze w piątki po wieczornej mszy świętej w Farze. Część osób pozostała przy naszych środowych mini wykładach religijnych, a część dołączyła do wspólnoty.
4. Pielgrzymka do Zamartego. 1988.
Początkowo nasza wspólnota nie była tak liczna, jak obecnie. Członkami byli głównie studenci, licealiści i osoby starsze – ludzie z różnych parafii chojnickich. Już wówczas członkowie wspólnoty ewangelizowali podczas dużych masowych młodzieżowych koncertów, na przykład Muzyczny Camping w Brodnicy na Drwęcą, posługiwali w domu Starców i w schronisku dla nieletnich w Chojnicach.
5. Spotkania były w Farze w piątki.
Ze względu na bardzo liczny udział w spotkaniach modlitewnych, wspólnota podzieliła się – założono drugą grupę modlitewną przy parafii MBKP. Kiedy w 1994 ks. Jarek odszedł do parafii w Nowej Cerkwi – wspólnota nie miała opiekuna i część osób przeszła do działającej równolegle wspólnoty przy parafii MBKB w Chojnicach (obecnie wspólnota Syjon).
6. W 2024 reaktywacja Wspólnoty
Garstka osób zaczęła się regularnie spotykać na uwielbieniu i adoracji Najświętszego Sakramentu. Liderem reaktywowanej wspólnoty była od 2004 do 2010 r. Zofia Bacławska. Stopniowo grono członków Wspólnoty zaczęło się powiększać. Coraz więcej osób zaczęło przychodzić na piątkowe spotkania. Powstało liczniejsze grono animatorów. Wyłoniła się grupa pastoralna, która rozeznaje, czego oczekuje od nas Pan i dokąd mamy prowadzić wspólnotę.
7. Ksiądz udziela ślubu Joli z Zesp.
W 1986-1990 Ksiądz uczył mnie religii. Każda religia była przeżyciem, bo mówił z pasją i ciekawie. Był wyzwaniem, inny, interesował się naszymi problemami ... przynosił filmy, gazetki, czasem rzucał w nas kluczami, he he;) Troszczył się o "nieprzystosowanych", "zbuntowanych" ... Gościł punków z kolorowymi irokezami, hipisów ... czuliśmy się zauważeni, czegoś warci. Rozmawiał z nami. Dzięki niemu trafiłam do Oazy i do Odnowy. Był moim jednym z 4 filarów wiary. I jest nim do dziś. Olka Cz.
8. 2011 do 2017 liderował Basia Ch.
Od 2011 do 30 listopada 2017 r. liderem naszej Wspólnoty była Barbara Chmielowska. Basia jest matką trojga dorosłych dzieci, które czynnie włączają się w posługę we Wspólnocie. Szczęśliwą babcią kilkorga wnucząt. Mąż Basi – Janusz również jest członkiem naszej Wspólnoty.
9. Elżbieta Tyborska – poprzedni lider Wspólnoty XII/2017-VI.
Od 1 grudnia 2017 do 24 czerwca 2021 liderowała nam Elżbieta Tyborska. Z wykształcenia jest nauczycielką. Mężatka, mama dwojga dorosłych już dzieci. Mąż Marek również służy w naszej wspólnocie jako animator. Z Odnową związana od ponad 20 lat.
10. Barbara Chmielewska – obecny Lider Wspólnoty.
Dnia 24 czerwca 2021 ponownie na liderkę naszej Wspólnoty została wybrana Barbara Chmielewska. Liderowała od 2011 r. do 30 listopada 2017 i od 25 czerwca 2021 ponownie została wybrana (zastąpiła Elżbietę Tyborska).
Basia jest matką trojga dorosłych dzieci, które czynnie włączają się w posługa we wspólnocie. Szczęśliwą babcią kilkorga wnucząt. Mąż Basi – Janusz również jest członkiem naszej Wspólnoty.